The Grind Message - Niels Christian Askholm


Tytuł: The Grind Message Autor: Niels Christian Askholm

Dania 2018


Wielorybnictwo na Wyspach Owczych jest praktykowane od kilkuset lat. Mieszkańcy uznają połowy za tradycję, ponieważ dawniej dary morza były często jedynym źródłem pożywienia, a same w sobie połowy- koniecznością. Zderzamy się jednak z rzeczywistością, w której nikt nie musi zwabiać grindwali do zatoki, aby chwilę później zabijać na oczach gapiów. Nikt nie musi tego robić, a jednak co roku świat obiegają krwawe fotografie oraz filmy masowej rzezi. Rzezi, której tłem są śmiechy i krzyki mieszkańców. 


Czujemy się lepsi, bo nie widzimy w jaki sposób zabijane są zwierzęta, które zakorzenione są w naszej tradycji, a które niedługo trafią na nasze talerze. Dlatego łatwiej nam oceniać cudze dłonie skąpane we krwi. Choć sami nie chcemy widzieć, w jakich warunkach przechowywane są nasze zwierzęta. Czym się je karmi. Jak długo cierpią przed śmiercią.


Dlatego- choć lepszy byłby świat bez ingerencji w ocean, bez niehumanitarnych hodowli, musimy uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie, że do wszystkiego musimy dojść małymi, ale własnymi krokami. A każda zmiana jest istotna. 


Połowy nie wyglądają tak, jak kiedyś. Teraz Farerowie muszą spełnić 3 niezbędne warunki:

  1. Gatunek nie może być zagrożony. 

  2. Polowanie musi być przeprowadzone celem produkcji żywności.

  3. Metoda zabicia musi być humanitarna.

Brzmi lepiej niż ogłuszanie zwierząt i czekanie aż same zdechną, prawda?


W filmie wypowiada się 6 przedstawicieli lokalnej społeczności. Jedną z nich jest Maria Forrestal, która w 1990 roku wyemigrowała na Wyspy Owcze. Rozumie czym kierują się mieszkańcy, rozumie tradycje i kulturę, mówi jednak; “Nie możesz porównywać zwierząt i ludzi! Wierzę, że to jest złe porównanie. Zwierzęta zabijają, kiedy muszą zjeść. Zabijają, aby się bronić. Zabijają, bo to jest sposób na przetrwanie. Jesteśmy ludźmi. Jesteśmy tymi, którzy twierdzą, że są bardziej inteligentni niż zwierzęta. Jesteśmy jedynymi, którzy mogą zapewnić lub zniszczyć dobrostan zwierząt. Mamy swobodę wyboru. Mamy możliwość, aby zrobić tak lub inaczej.


To jednak nie wszystkie z argumentów, które padają w filmie. Głosy są bardzo podzielone, bardzo skrajne. Warto jednak wysłuchać obu stron i pamiętać, że ani Rzymu, ani żadnego innego miasta nie zbudowano od razu. Najpierw ludzie muszą poznać problem, dopiero później szukać sposobów na rozwiązanie go. 



Film możecie obejrzeć online przy okazji Kraków Green Film Festival. Wszystkie produkcje są dostępne za darmo po zalogowaniu się na stronę.


Komentarze